FAFI » Psie porady » Jak dbać o uszy psa?

Jak dbać o uszy psa?

czyszczenie uszu u psa

Jeśli chcesz utrzymać swojego psa w zdrowiu, ważne jest, aby regularnie czyścić jego uszy. Może to brzmieć jak trudne zadanie, ale wcale nie musi być! Czyszczenie uszu Twojego pupila pomoże zapobiec infekcjom i chorobom, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Jeśli potrzebujesz kilku dodatkowych wskazówek, jak prawidłowo czyścić uszy psa, czytaj dalej!

Czyszczenie uszu psa – bądź przygotowany

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, powinieneś być przygotowany z niezbędnymi materiałami. Oprócz czystej i suchej szmatki lub ręcznika będziesz potrzebować butelkę płynu do czyszczenia uszu, kilka kropli do uszu. Możesz również zakupić puder do uszu dla psów (jeśli Twój pupil ma wrażliwą skórę) oraz tubkę kremu leczniczego z lokalnej apteki, na wypadek gdyby po wypłukaniu uszu doszło do zapalenia lub infekcji.

Zawsze szukaj wszelkich oznak zakażenia uszu psa

Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, zabierz psa do weterynarza. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, powinieneś wyczyścić uszy swojego psa.

  • zaczerwienienie i obrzęk w kanale słuchowym,
  • wydzielina z ucha (płyn lub krew),
  • Przykry zapach dochodzący z ucha.

Czym czyścić uszy psa?

Wybór odpowiednich produktów jest bardzo ważny. Wybierając płyny do czyszczenia uszu i inne produkty, pamiętaj, aby były one bezpieczne dla Twojego psa, dla Ciebie i dla środowiska. Powinny być one również łatwe w użyciu, aby nie tracić czasu, próbując dowiedzieć się, jak ich używać!

Coś innego ważnego to przystępność – powinieneś przyjrzeć się wszystkim opcjom przed podjęciem ostatecznej decyzji o tym, jaki produkt będzie działał najlepiej dla Ciebie i potrzeb Twojego psa. 

Mycie uszu psa

Weź wacik lub gazik i oczyść nim ucho. Upewnij się, że dotarł on jak najdalej w głąb kanału słuchowego.

Użyj niedrażniącego roztworu, który zawiera alkohol. Alkohol pomoże zabić wszelkie bakterie i grzyby, które mogą być obecne w uszach Twojego psa. Przetrzyj nim ucho i środek ucha, jak najdalej możesz. Rób to delikatnie. Jednak zanim użyjesz środka do czyszczenia z alkoholem, sprawdź, czy w uchu psa nie ma ran – często gdy psa boli ucho, drapie się w nie i może spowodować, że w uchu jest rana. Roztwór z alkoholem spowoduje u niego ból, dlatego dokładnie to sprawdź. Jeśli w uchu psa jest rana, lepiej do czyszczenia używać wody. 

Dbaj o zdrowie uszu swojego psa

  • Czyść uszy regularnie. Ważne jest, aby regularnie czyścić uszy psa, ponieważ brud i zanieczyszczenia mogą gromadzić się w czasie i powodować problemy, takie jak infekcje. Aby to zrobić, użyj środka do czyszczenia uszu wyprodukowanego specjalnie dla psów (dostępny w większości sklepów zoologicznych).
  • Utrzymuj uszy psa w stanie suchym: woda uwięziona wewnątrz kanału może ulec stagnacji i zagnieździć się w nim wraz z bakteriami. Jeśli zauważysz, że Twój pies ma tendencję do częstego potrząsania głową lub jeśli widzisz, że drapie się po uszach – spróbuj utrzymać je w suchości, unikając kąpieli lub basenu, dopóki problem się nie rozwiąże.
  • W razie potrzeby odwiedź lekarza weterynarii: Jeśli zauważysz jakiekolwiek inne objawy oprócz zaczerwienienia lub zachowania drapania, ale nie jesteś pewien, jak poważne mogą być (lub jaki rodzaj leczenia może być wymagany), zawsze najlepiej jest odwiedzić lekarza weterynarii, aby mógł zbadać sytuację.

Podsumowanie

Teraz, gdy już wiesz, jak dbać o uszy psa, pamiętaj, aby zawsze być delikatnym podczas czyszczenia uszu psa, a jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki infekcji ucha, koniecznie odwiedź lekarza weterynarii. Ważne jest, aby regularnie czyścić uszy psa. Powinieneś czyścić uszy psa co najmniej raz w tygodniu, ale częściej, jeśli pies pływał lub zabrudził się podczas zabawy na zewnątrz. Możesz również wykąpać je w szamponie przeznaczonym dla psów, aby utrzymać skórę i włosy w czystości i zdrowiu, a także pozbyć się brudu i bakterii, które mogą gromadzić się w ich futrze.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments