FAFI » Inne zwierzęta » Patyczaki – ile żyją, hodowla, terrarium

Patyczaki – ile żyją, hodowla, terrarium

patyczak

Terrarystyka jest bardzo ciekawą dziedziną, zdobywającą coraz to więcej osób szczerze nią zainteresowanych, w wyniku czego często staje się po prostu czyimś hobby. W terrarium hodować można tak naprawdę bardzo wiele różnych zwierząt, przy czym jedne z nich są mniej, a inne bardziej skomplikowane w hodowli. Zastanawiając się, od jakiego gatunku zwierząt najlepiej jest zacząć swoją przygodę z terrarystyką, wiele osób wybiera patyczaki. Są one naprawdę bardzo łatwe w hodowli, gdyż trudno jest przy nich popełnić różne błędy, często typowe dla początkujących, a nawet jeśli, zwierzęta te potrafią wybaczyć nam wiele. Dodatkowo terrarium dla patyczaków również nie wymaga specjalnych warunków, jak w przypadku innych gatunków zwierząt terrarystycznych. Patyczaki to malutkie owady roślinożerne z rzędu straszyków. Cechą dla nich szczególnie charakterystyczną jest ich wygląd – rzeczywiście przypominają one patyki i często nawet z łatwością można pomylić je z częściami roślin. Ciała patyczaków są bardzo smukłe i wydłużone. Samice często są większe od samców, lecz w zależności od konkretnych podgatunków mogą różnić się długością ciała.

Najpopularniejsze odmiany patyczaków

Patyczaki jak większość zwierząt dzielą się między sobą na poszczególne odmiany. Odmiany te mogą się oczywiście różnić pomiędzy sobą nieznacznie wielkością ciała czy także ubarwieniem. Wśród najpopularniejszych oraz najczęściej hodowanych odmian patyczaków można wyróżnić, chociażby takie jak:

  • patyczak rogaty (Medauroidea extradentata) – jest to odmiana zdecydowanie najczęściej wybierana;
  • patyczak indyjski (Carausius morosus);
  • patyczak olbrzymi (Phobaeticus serratipes);
  • patyczak galijski (Clonopsis gallica);
  • patyczak wietnamski (Ramulus artemis Saussure);
  • patyczak skrzydlaty (Sipyloidea sipylus);
  • patyczak peruwiański (Oreophoetes peruana).

Jakie terrarium dla patyczaka?

Patyczaki muszą żyć w odpowiednio przystosowanych warunkach. Podstawą jest rzecz jasna terrarium. Najlepiej, by terrarium patyczaków było szklane, choć może być także plastikowe. Bardzo ważne jest jednak, by zapewnić patyczakom wentylację. Wielkość terrarium patyczaków zależy tak naprawdę od ilości patyczaków, jaką chcielibyśmy hodować. Dla mniejszej ilości patyczaków, zwłaszcza dla młodszych osobników z powodzeniem sprawdzi się, chociażby zwykły szklany słoik. W takim przypadku jednak, by zapewnić odpowiednią wentylację, należy na górę słoika nałożyć gazę czy inny materiał z drobną siateczką oraz zabezpieczyć go gumką recepturką. W terrarium musi być także podłoże. Warto w tym celu wykorzystać na przykład torf, mieszankę piasku i torfu czy także włókna kokosowe. W ramach podłoża można wykorzystać również ręczniki papierowe, które często wybierane są ze względu na możliwość zachowania większej czystości. By patyczaki miały możliwość wspinaczki, w terrarium należy umieścić gałązki wraz z liśćmi czy specjalne tuby korkowe. Chcąc uzyskać przyjemny efekt wizualny, możliwe jest także oklejenie tylnej ścianki terrarium specjalną roślinną fototapetą, bądź umieszczenie ścianki terrarystycznej, którą można wykonać samemu. W tym celu na tylnej ściance wystarczy użyć na przykład pianki montażowej czy poprzyklejanych kawałków styropianu i zabezpieczyć je odpowiednią zaprawą, chociażby fugową do płytek. W ten sposób z łatwością można nadać ściance w pełni personalizowany i odpowiadający naszym gustom wizualnym kształt. W terrarium dla patyczaków powinna panować także odpowiednia wilgotność oraz temperatura. Najlepiej, by wilgotność była utrzymywana między 70% a 80%. Warto więc spryskiwać co jakiś czas podłoże oraz ścianki terrarium wodą, używając do tego spryskiwacza do kwiatów czy jakiejkolwiek buteleczki z atomizerem. Chcąc mieć pewność co do utrzymywanej wilgotności, można w terrarium zamontować higrometr. Jeśli zaś chodzi o temperaturę – powinna ona wynosić około 20-25 stopni Celsjusza. W tym przypadku także można uzyskać dokładny pomiar, montując w terrarium termometr.

Czym żywią się patyczaki?

Chcąc hodować jakiekolwiek zwierzę, należy najpierw dokładnie zapoznać się z zasadami hodowli i warunkami, jakich wymaga dany gatunek. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o warunki w terrarium, ale też, chociażby o kwestię żywienia. Otóż patyczaki raczej nie przepadają za różnorodnością jeśli chodzi o karmienie, dlatego pomocne może okazać się karmienie ich tym samym przez całe ich życie. Jako iż patyczaki są owadami roślinożernymi, z powodzeniem można hodować rośliny do karmienia samodzielnie, by mieć do nich ułatwiony dostęp przez cały rok. Nie ma jednak pełnej dowolności co do karmienia patyczaków, gdyż to, czym powinniśmy je karmić, w dużej mierze jest uzależnione od danej odmiany. Na przykład patyczak rogaty lubi najbardziej liście czy łodygi takich roślin jak: dąb, leszczyna, dzika róża, bazylia, truskawka, poziomka, malina, czy też jeżyna. Patyczak indyjski zadowoli się z kolei liśćmi trzykrotki, sałaty, pietruszki, maliny, róży, truskawek czy także poziomek. Patyczak olbrzymi najchętniej zje liście dębu jeżyny, truskawki, maliny, oraz mango. Warto pamiętać, by świeże pożywienie dla patyczaków znajdowało się stale w ich terrarium.

Patyczaki – hodowla

Hodowla patyczaka nie jest skomplikowana, a wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że jest naprawdę łatwa, dlatego to właśnie patyczaki są bardzo często wybierane na pierwsze zwierzę terrarystyczne. Poza odpowiednimi warunkami w terrarium czy także kwestią żywienia warto również dowiedzieć się co nieco o innych kwestiach, związanych z ich hodowlą patyczaków. Należy wiedzieć, iż największa aktywność tych zwierząt przypada głównie na późny wieczór bądź też nawet noc. W ciągu dnia są one z kolei bardzo spokojne, wręcz nieruchome i idealnie się kamuflując. Chcąc więc obserwować patyczaki, zdecydowanie najlepiej robić to nocą. Jeśli patyczaki są zdrowe, bardzo często mają duży apetyt, dlatego też dość szybko rosną. Warto jednak wiedzieć, iż ich wzrost związany jest z przechodzeniem tak zwanych wylinek. Z każdą kolejną wylinką patyczaki zrzucają z siebie swoją starą skórę i stają się coraz większe. Wylinka patyczaków jest bardzo podobna do nich samych, dlatego dla niedoświadczonych hodowców widok ten może okazać się dość zaskakujący. Patyczaki do swoich wylinek przygotowują się już kilka dni wcześniej, a cały proces zazwyczaj odbywa się w nocy. Po zrzuceniu wylinki, nowa skóra patyczaka jest bardzo wrażliwa, dlatego ważne jest, by zapewnić zwierzęciu spokój jeszcze przez jakiś czas po wylince. W kwestiach dbania o patyczaki należy dodatkowo też mniej więcej raz na tydzień czyścić całe terrarium z odchodów patyczaków oraz resztek liści. Wtenczas dobrze jest również wymienić podłoże na nowe. Warto wiedzieć, iż patyczaki, jeśli są oczywiście zdrowe, mogą się rozmnażać. Ich rozmnażanie odbywa się płciowo bądź partenogenetycznie, a więc bez kopulacji. Patyczaki wylęgają się z jajeczek, których przeciętna samica w ciągu całego swojego życia potrafi złożyć nawet aż do 300 sztuk, po około 2 lub 3 każdego dnia.

Ile żyją patyczaki?

Patyczaki chętnie się rozmnażają, aczkolwiek nie żyją zbyt długo. Zastanawiając się, ile żyją patyczaki, należy jednak rozróżnić, czy mówimy o patyczakach żyjących w naturze, czy w hodowli. Otóż patyczaki żyjące w naturze żyją zaledwie pół roku. W przypadku hodowli dożywają one mniej więcej od 10 do 12 miesięcy. Zdarza się czasami, iż rekordziści dożywają nawet do półtora roku. Oczywiście długość życia jest też zależna od konkretnej odmiany, jednak nieznacznie. Co ciekawe, samice zazwyczaj żyją nawet o kilka miesięcy dłużej niż samce.

Ile kosztują patyczaki?

Zastanawiając się, ile kosztują patyczaki, warto wiedzieć, że ich cena wcale nie jest duża. Co prawda cena patyczaków może różnić się nieco w zależności od poszczególnych ich odmian, jednak nie są to duże różnice. Co więcej, na ostateczną cenę patyczaka wpływa także więcej czynników, takich chociażby jak ich wielkość czy stadium rozwoju. Zazwyczaj w przypadku najbardziej popularnych odmian oraz tych najłatwiej dostępnych są to niższe kwoty, takie jak chociażby około 5 zł, jeśli chodzi o cenę patyczaka rogatego. Rzadziej spotykane odmiany patyczaków mogą kosztować do mniej więcej 12 zł za sztukę. W przypadku jaj patyczaków zazwyczaj kosztują one między 30 a 50 groszy za jedno jajo.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments