FAFI » Gady i płazy » Aksolotl – wygląd, hodowla i żywienie

Aksolotl – wygląd, hodowla i żywienie

aksolotl

Posiadanie aksolotla może wydawać się na pierwszy rzut oka, czymś bardzo prostym. Trzeba karmić, czyścić akwarium i będzie dobrze. Jeśli jednak zależy Ci na tym, żeby Twój pupil nie czuł się zaniedbany, to warto, jest znać kilka szczegółów, które pozwolą Ci, na zadbanie o jego hodowlę. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób ten gatunek powinien być hodowany i na jakie problemy możesz natrafić jako właściciel. Dodatkowo w artykule poruszymy takie tematy jak cena aksolotla.

Czym cechuje się axolotl?

Axolotl to po prostu gatunek płaza ogoniastego. Zwierzę to może mieć do 30 cm i posiada cztery kończyny, przez co niektórzy twierdzą, że wygląda jak ryba z nogami. Ambystoma meksykańska ma bardzo specyficzną budowę ciała, w której wyróżnia się jej pysk. Ze względu na to, że to zwierzątko cechuje się uśmiechem na pyszczku, a do tego posiada dużą głowę względem ciała, powoduje, że ta salamandra meksykańska cieszy oczy właściciela. W wypadku tego zwierzęcia warto zaznaczyć, że wiele cech salamandry jest zależnych od konkretnego okazu. Czasem może nam się trafić aksolotl niebieski (ang. axolotl blue), który będzie znacząco różnił się od typowego przedstawiciela tego gatunku. Zanim kupisz okaz, dopytaj się dokładnie, jakie cechy będzie posiadać, bo możesz się bardzo zaskoczyć.

Aksolotl – cechy charakterystyczne:

  • Małe ciemne oczka, 
  • Wiotkie i delikatne kończyny
  • Spłaszczoną płetwę ogonową
  • Ogon
  • Płetwę grzbietową

O ile te cechy są wspólne wszystkim zwierzęciem z tego gatunku, to posiada on wiele cech przynależnych tylko konkretnemu przypadkowi.

axolotl

Aksolotl – kolory i nietypowe cechy

O ile niebieski aksolotl nikogo nie dziwi, tak ta salamandra nie ogranicza się tylko do kilku kolorów. Aksolotl mały może być np. koloru beżowego, czerwonego, centkowanego, złotego, a nawet na tym pula kolorów się nie wyczerpuje. 

Aksolotl – hodowla

Ambystoma mexicanum jest rodzajem salamandry, która jest popularna w hodowlach z powodu swojego unikalnego zdolności do zatrzymywania się w fazie larwalnej przez całe życie. Aby prawidłowo hodować tą salamandrę, należy przestrzegać kilku ważnych wytycznych.

  1. Odpowiednie środowisko: zwierzęta te są wrażliwe na warunki środowiskowe i wymagają stałej temperatury wody w granicach 15-19°C. Woda powinna być też wystarczająco czysta i filtrowana, aby zapewnić zdrowe środowisko.
  2. Odpowiednie jedzenie: są to drapieżniki i żywią się głównie rybami, robakami i krewetkami. Należy zapewnić im odpowiednie pożywienie i uważać na ilość karmienia, aby uniknąć nadmiernego odkładania się tłuszczu i chorób serca.
  3. Higiena: Regularne czyszczenie akwarium jest kluczowe dla utrzymania zdrowia. Należy również regularnie monitorować poziom pH i twardość wody.
  4. Obserwacja: Ważne jest, aby regularnie monitorować zachowanie i zdrowie, a w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii.

W hodowli aksolotla meksykańskiego ważne jest przestrzeganie tych wytycznych i zapewnianie im odpowiedniego środowiska i pożywienia. Pamiętaj, że te zwierzęta są wrażliwe i wymagają odpowiedniej opieki, aby cieszyć się długim i zdrowym życiem.

Akwarium dla aksolotla

Akwarium dla aksolotla jest ważnym elementem dla hodowli aksolotla meksykańskiego (Ambystoma mexicanum), ponieważ zapewnia środowisko niezbędne do ich zdrowia i dobrego samopoczucia. W celu uzyskania optymalnych warunków należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach przy urządzaniu akwarium i jeszcze to, że dla axolotla cena akwarium może być duża:

  1. Rozmiar: zwierzęta te potrzebują sporej ilości miejsca do pływania i nurkowania, więc ważne jest, aby akwarium było odpowiedniej wielkości. Zalecana wielkość to co najmniej 60 litrów dla jednej salamandry.
  2. Grunt: Dno akwarium powinno być pokryte grubą warstwą naturalnego piasku lub żwiru, aby zapewnić odpowiednie środowisko.
  3. Rośliny: Rośliny wodne są ważne dla utrzymania odpowiedniego środowiska, ponieważ zapewniają schronienie i ochronę. Warto wybrać rośliny o gęstych liściach i stabilnych korzeniach, aby zapewnić bezpieczne i zdrowe środowisko.
  4. Filtracja: Filtracja jest kluczowa dla utrzymania czystej i zdrowej wody w akwarium. Należy wybrać odpowiedni filtr dostosowany do wielkości akwarium.

W hodowli ważne jest, aby akwarium było odpowiednio urządzone i zapewniało optymalne warunki dla salamandr. Dbając o te elementy, można zapewnić swojemu pupilowi długie życie.

Axolotl – żywienie

Jeśli zadajesz sobie jeszcze pytanie na temat tego, co jedzą aksolotle, to już śpieszę z pomocą. Wyposaż się w larwy i insekty, a wszystko powinno być w porządku. W wypadku, gdy żywe stworzenia nie wchodzą w grę, to zawsze możesz używać specjalnej karmy dla zwierząt akwariowych. Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz suchą karmę, to upewnij się, że jest ona przeznaczona dla Twojego malucha. 

Aksolotl – gdzie kupić?

W większości przypadków możesz pojechać do specjalnej hodowli bądź kupić w zwyczajnym sklepie zoologicznym. 

Aksolotl – cena

W zasadzie możesz go kupić w przedziale cenowym od 50zł do 200zł. To, ile kosztuje axolotl jest zależne głównie od jego odmiany.

Aksolotl meksykański – cena w hodowli a sklepie w zoologicznym

W wypadku tej salamandry cena nie jest lepsza w sklepach zoologicznych, ponieważ hodowle zazwyczaj nie zawyżają cen. Warto jednak spojrzeć na różne opcje, ponieważ niektóre miejsca mają wyższe marże, przez co przepłacimy.

Posiadanie małego salamandra może dla wielu osób być spełnieniem marzeń, jednak trzeba pamiętać o tym, żeby o nią dobrze zadbać. Jeśli tylko będziemy pamiętać o regularnym czyszczeniu akwarium, karmieniu i przede wszystkim miłości do zwierząt, to na pewno damy sobie radę z hodowlą. Warto też pamiętać, że to, ile kosztuje aksolotl nie wpływa na to, jak będzie nam się go hodować. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments