FAFI » Inne zwierzęta » Folblut – Koń pełnej krwi angielskiej – opis rasy

Folblut – Koń pełnej krwi angielskiej – opis rasy

folblut koń pełnej krwi angielskiej

Koń pełnej krwi angielskiej – pochodzenie

Sporo się mówi o tym, że wszystkie konie pochodzą od trzech wymienionych ogierów: Godolphin Barb, Darley Arabian i Byerley Turk. Jednak prawdą jest, że dotyczy to tylko 80 procent populacji koni pełnej krwi angielskiej. Należy wiedzieć, że ogromnym znaczeniem dla hodowli było założenie księgi stadnej koni pełnej krwi angielskiej w 1793 roku – „General Stud Book”. Konie, które w niej widnieją, są przodkami rasy od 30 pokoleń. Od XII wieku zaczęto krzyżować klacze z orientalnymi ogierami arabskimi i berberyjskimi, aby zwiększyć szybkość koni w galopie. W 1700 roku użyto w tym celu trzech ogierów, a ich imiona wywodziły sie od nazw krajów ich pochodzenia. Najbardziej istotnymi kryteriami doboru koni tej rasy jest ich szybkość, odporność i zdolność przystosowania się do różnych warunków środowiska. Walory koni pełnej krwi angielskiej cieszyły i będą cieszyć się popytem nie tylko na wyścigach. Co ciekawe, ogiery tej rasy wywarły spory wpływ na prawie każdą europejską rasę koni gorącokrwistych. Konie, które słabo sobie radziły na torze, są sprzedawane po niższych cenach. Po przejściu profesjonalnego szkolenia stają się w efekcie końmi rajdowymi.

Koń pełnej krwi angielskiej – wygląd i cechy charakterystyczne:

  1. Głowa: małe uszy; oczy duże, żywe.
  2. Grzywa: delikatna.
  3. Sierść: miękka.
  4. Ogon: średniej długości.
  5. Maść: gniada i ciemnogniada, czasem kara, kasztanowa i siwa.
  6. Nogi: długie i suche; mocne kopyta średniej wielkości.
  7. Wysokość: 160-170 cm.
  8. Waga: 500-600 kg.

Należy wiedzieć, że konie te cechują się lekką budową ciała, małą szlachetną głową – o prostym profilu ze skłonnością do garbonosego. Mają głęboką klatkę piersiową, ścięty zad.

Hodowle koni pełnej krwi angielskiej

Konie te są hodowane przede wszystkim do wyścigów na krótkim dystansie. Osiągają prędkość nawet do około 70 km/h. Używane są do uszlachetnienia wielu ras gorącokrwistych. Są najszybszą rasą koni na świecie. Ta rasa jest określana symbolem „xx”. Napisy na tabliczkach imienia są czerwone. Warto dodać, że koń pełnej krwi angielskiej jest koniem wrażliwym, inteligentnym, nadpobudliwym. Przeznaczony jest raczej dla osoby doświadczonej i cierpliwej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments