FAFI » Inne zwierzęta » Hodowla alpak – co trzeba wiedzieć?

Hodowla alpak – co trzeba wiedzieć?

alpaka

Wiele osób poszukuje pomysłu na otworzenie własnego biznesu, a duża część myśli o rozpoczęciu hodowli alpak. Chociaż wymaga to wkładu początkowego, to pieniądze szybko zaczynają się zwracać. Jednocześnie jest to wyjątkowo przyjemne zajęcie. Od czego zacząć hodowlę alpak i co trzeba wiedzieć o tych niezwykłych zwierzętach?

Najważniejsze informacje o alpakach

Alpaki są średniej wielkości zwierzętami, które osiągają około 100 cm wzrostu w kłębie, a ich waga nie przekracza 80 kg. Hodowane są ze względu na swoją wełnę, która nazywana jest również peruwiańskim złotem. Jest to jeden z najcenniejszych produktów hodowlanych, który charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, a przy tym jest niezwykle miękki.

Hodowla alpak staje się coraz popularniejszym zajęciem w Polsce, a przyczynia się do tego również charakter zwierząt. Warto o nich wiedzieć, że:

 • są zwierzętami stadnymi – na wolności żyją w stadach złożonych z kilku do kilkudziesięciu sztuk.
 • są przyjazne – łatwo nawiązują relacje z ludźmi, są łagodne, spokojne i przyjazne, a także chętnie poddają się tresurze, co znacząco ułatwia opiekę nad nimi i strzyżenie wełny. Dodatkowo nigdy nie gryzą ludzi, a odruch kopnięcia jest niezwykle delikatny i jedynie sugeruje, że alpaka jest z czegoś niezadowolona.
 • są roślinożerne – jedzą trawę, liście i rośliny zielone.
 • są zwierzętami terytorialnymi – chociaż są łagodne, to zdecydowanie bronią swojego terenu przed intruzami, a jako stado są w stanie przegonić nawet najgroźniejsze drapieżniki.
 • są inteligentne – alpaki bardzo szybko się uczą i potrafią radzić sobie w różnych sytuacjach. Nie ma większych problemów, aby nauczyć alpakę kładzenia się nieruchomo na czas strzyżenia, albo przychodzenia na zawołanie po imieniu.
 • mają miękkie racice – dzięki temu nie wyrywają i nie niszczą trawy, po której chodzą.

Jak rozpocząć hodowlę alpak?

Wbrew pozorom założenie hodowli alpak jest dosyć proste, chociaż wymaga odpowiedniej wiedzy, warunków i początkowej inwestycji. O co należy zadbać?

Miejsce odpowiednie dla alpak

Alpaki nie potrzebują dużo wolnej przestrzeni, jednak wymagają miejsca, w którym mogą schronić się w czasie złej pogody. Na terenie około 1 ha można hodować nawet 14 sztuk alpak.

Dieta alpak

Alpaki potrzebują stałego dostępu do czystej wody, aby mogły pić w dowolnej chwili. Jednocześnie należy zadbać o odpowiednie pożywienie składające się z siana i paszy przeznaczonej dla tego gatunku zwierząt. Warto zadbać także o granulat dla wielbłądowatych, marchewki oraz przysmak w postaci gałęzi drzew iglastych. Alpaka je średnio 2 kg siana dziennie.

Opieka weterynaryjna

Jeśli chce się hodować alpaki, koniecznie trzeba zadbać o ich zdrowie. Pomaga w tym regularna opieka weterynaryjna, szczepienia przeciwko chorobom, a także badania zdrowotne. Dobrze zadbać także o odrobaczanie (2 razy na wiosnę i 2 razy jesienią), a także przycinanie zębów i pazurów (2 razy w roku).

Zadbanie o wełnę alpak

Wełna alpak jest niezwykle cenna, dlatego zawsze trzeba odpowiednio ją pielęgnować. Istotna przy osiągnięciu najlepszych efektów jest nie tylko opieka zdrowotna, ale także regularne czesanie i strzyżenie alpak. Dobrej jakości wełnę można sprzedać lub przetworzyć na włókno.

Skąd wziąć alpaki do hodowli?

Żeby prowadzić hodowlę alpak, konieczne są oczywiście same alpaki. Na szczęście ich pozyskanie jest dosyć łatwe. Istnieje na to kilka prostych sposobów:

 • Zakup u hodowców – hodowcy alpak często sprzedają alpaki. Warto szukać ogłoszeń w Internecie, a także na targach hodowlanych lub na wystawach zwierząt.
 • Portale branżowe – niektóre portale internetowe przeznaczone są bezpośrednio dla hodowców alpak. To właśnie tam można znaleźć najwięcej ofert sprzedaży alpak o dowolnych kolorach, płci i w rozmaitym wieku.
 • Aukcje internetowe – w tym miejscu można znaleźć najdorodniejsze alpaki, ale jednocześnie ich ceny są zdecydowanie większe.
 • Agenci – osoby, które znają się na alpakach, często oferują swoje usługi w poszukiwaniu najlepszych alpak. Jednocześnie pomagają w zdobyciu informacji o danej hodowli, jej historii i stanie zdrowia zwierząt.

Ile kosztuje alpaka?

Alpaka są stosunkowo drogimi zwierzętami, a stworzenie niewielkiego stada związane jest ze znacznymi kosztami. Pomijające kwestię terenu, opieki weterynaryjnej i pożywienia, to średniej klasy alpaka kosztuje od 8 do 10 tysięcy złotych. Z kolei alpaki z lepszych hodowli mogą kosztować od 12 do nawet 20 tysięcy złotych.

Ile kosztuje wełna alpaki i ile można zarobić na hodowli?

Istotne są również kwestie zarobkowe, które nie ograniczają się do samej wełny. Jak można zarobić na alpakach i jakie zyski potrafią przynieść te niezwykle przyjacielskie zwierzęta?

Najlepszej jakości wełnę pozyskuje się z alpak w wieku 3 i 4 lat. Starsze zwierzęta oferują grubszą i bardziej szorstką wełnę, która przeznaczona jest na produkcję dywanów. To właśnie od wieku alpaki zależy cena jej wełny:

 • młode osobniki (tzw. baby alpaka) – około 700 zł za kilogram wełny
 • osobniki w wieku 3-4 lat – około 80 kg za kilogram
 • starsze osobniki – około 40 – 50 zł za kilogram

Wysokość ceny wełny alpaki jest wyraźnie widoczna w porównaniu do owczej wełny, która kosztuje około 2 zł za kilogram.

Alpaki strzyże się przeważnie raz w roku, a jedno zwierzę jest w stanie zaoferować nawet 5 kilogramów wełny. Przy stadzie liczącym 30 osobników daje to około 150 kilogramów wełny, czyli 12 tysięcy złotych w skali roku.

Trzeba jednak pamiętać, że na alpakach można zarabiać na więcej sposobów, niż na samej wełnie. Znakomitym pomysłem jest otworzenie agroturystyki. Ponieważ alpaki są niezwykle przyjazne i sympatyczne, to ludzie z chęcią płacą za możliwość spędzenia z nimi czasu, nakarmienia, głaskania czy robienia sobie zdjęć z alpakami. Godzina spaceru z alpaką wyceniana jest na około 80 złotych.

Jak w niemal każdej hodowli, przez pierwszy rok zwraca się koszt założenia hodowli, a dopiero drugi rok przynosi zysk. Z czasem hodowla alpak zaczyna się rozrastać, a doświadczony hodowca jest w stanie zarobić nawet 100 tysięcy złotych w skali roku.

Pod uwagę na leży wziąć również koszt utrzymania alpaki, który wynosi od 50 do 100 zł dziennie (od sztuki).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments