FAFI » Akwarystyka » Jak urządzić akwarium dla złotych rybek?

Jak urządzić akwarium dla złotych rybek?

akwarium dla złotych rybek

Jeśli planujesz kupno złotych rybek i zastanawiasz się jakie akwarium będzie dla nich odpowiednie, to ten artykuł jest właśnie Ciebie.

Złote rybki w kuli to obraz, który często spotykany jest w wielu domach, jak i filmach czy serialach. Jednak trzymanie złotych rybek w małej kuli bez filtra nie jest dla nich odpowiednie z kilku przyczyn. Złote rybki to inaczej nazywane karasie ozdobne, a jak wiadomo karasie są dość duże, przez co idealnie nadają się do oczka wodnego czy stawu. Niemniej jednak trzymanie złotych rybek w akwarium jest możliwe, jeśli zapewnimy zwierzakom sporo miejsca do pływania. W zbyt małym zbiorniku ryby przeżyją maksymalnie kilka lat, gdyż mała ilość ruchu powoduje wiele problemów rozwojowych. Dlatego też warto wiedzieć jak zapewnić złotych rybkom odpowiednie warunki do życia, aby cieszyły nas swoim wyglądem. W końcu decydując się na zakup akwarium dla złotych rybek chcemy oglądać piękne i zdrowe ryby pływające w czystym akwarium. Złote rybki są łagodne, dlatego też z powodzeniem możemy trzymać je z innymi łagodnymi gatunkami ryb.

Jak urządzić akwarium dla złotych rybek?

Najważniejszym aspektem jest wybór odpowiedniego akwarium, a kula zdecydowanie nim nie jest. Oczywiście są dostępne duże akwaria w kształcie kuli, jednak są one nawet kilkukrotnie droższe niż klasyczne akwaria o takiej samej pojemności. Najlepsze są zbiorniki prostokątne, w których ryby mają sporo miejsca do pływania. Minimalna pojemność akwarium dla kilku złotych rybek to 80-100 litrów. Pamiętajmy, że złote rybki dość szybko rosną, dlatego też nie warto kupować ich zbyt dużo. Na spodzie akwarium warto zastosować żwirek różnej grubości, który układamy na wysokość około 4-5 cm, aby korzenie roślin mogły się rozwijać.

Jeśli zdecydujemy się na nieco bardziej wymagającą roślinność, konieczne będzie umieszczenie w podłożu nawozu. Układając żwirek w akwarium z przodu wsypujemy nieco mniej, a z tyłu więcej, co tworzy efekt głębi. Podobnie jest z roślinami, które sadzimy od najmniejszych do największych. Z przodu dobrze sprawdzają się niskie rośliny, trawnik bądź mech. W środkowej części akwarium ładnie prezentują się rośliny, które nie będą zbyt wysokie. Natomiast na końcu warto posadzić rośliny wysokie, które z czasem sięgną aż do tafli wody. W ten sposób akwarium będzie lepiej się prezentować. Duża ilość roślin czy innych kryjówek przyda się kiedy zdecydujemy się trzymać inne rybki wraz z tymi złotymi. Złote rybki ze względu na swój rozmiar mogą połknąć mniejsze gatunki ryb bez problemu, mimo że nie są agresywne. Dlatego też tak ważne jest zapewnienie schronienia mniejszym rybom.

Najważniejszym aspektem w akwarium złotych rybek jest wydajny filtr, gdyż złote rybki produkują wiele zanieczyszczeń. W końcu złote rybki są dość duże, zatem dużo jedzą, a przez to wydalają z siebie wiele produktów przemiany materii. Wydajny filtr z odpowiednim wkładem pomoże w utrzymaniu równowagi biologicznej w zbiorniku. A równowaga ta jest konieczna, aby ryby mogły zdrowo żyć i pięknie się prezentować. Nie możemy zapominać również o mocnej lampie, gdyż to właśnie pod wpływem światła w skórze złotych rybek powstaje barwnik. Pokrywa jest niezbędna, gdyż rybki mogłyby wyskoczyć z akwarium. Pamiętajmy również o tym, aby żwirek, kamienie, korzenie i inne dekoracje zagotować zanim włożymy do je do akwarium. W ten sposób unikniemy zabrudzenia bądź zabarwienia wody w akwarium. 

Jak dbać o złote rybki?

Złote rybki produkują sporo produktów przemiany materii, dlatego też musimy kontrolować poziom azotu w wodzie i w razie potrzeby warto wymienić część wody. Raz na miesiąc bądź dwa, w zależności od wielkości akwarium, należy wymienić około 20% wody na świeżą. Złote rybki ze względu na swój rozmiar muszą dużo jeść, jednak najlepiej jest rozłożyć dzienną porcję karmy na 3 posiłki, które należy podawać o stałych portach. Pokarm dla złotych rybek dostępny jest w formie płatków i pałeczek, które unoszą się chwile na wodzie po czym opadają na dno. Pałeczki będą dobre, zwłaszcza jeśli mamy inne rybki, gdyż te mniejsze gatunki ich nie zjedzą. Z kolej złote rybki nie rzucą się na pokarm dla mniejszych gatunków, gdyż będą mieć swój większy pokarm.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments