FAFI » Rasy kotów » Karakal stepowy (Caracal) – cena, hodowla i żywienie

Karakal stepowy (Caracal) – cena, hodowla i żywienie

Karakal stepowy to drapieżny ssak z rodziny kotowatych, który na wolności występuje w Azji, Afryce oraz na Półwyspie Arabskim. Wyróżnia się smukłym, mocnym ciałem w kolorze brązowym, jaśniejszym brzuchem i czarnymi uszami zakończonymi pędzelkami. Kot caracal znany jest również jako ryś stepowy właśnie ze względu na charakterystyczną urodę. Przede wszystkim zaś jest zwierzęciem, które można udomowić, a miłośnikom kotów natychmiast skradnie serce. W jaki sposób funkcjonuje, czego potrzebuje i co jeszcze warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na temat tych dzikich kotów w domu.

Karakal – charakterystyka rysia stepowego

Pod względem wyglądu przypomina on skrzyżowanie kota europejskiego krótkowłosego z rysiem. Jego sierść może mieć różne odcienie brązu i piaskowych odcieni, a najbardziej charakterystycznym elementem są w tym wypadku pędzelki na uszach, które w przeciwieństwie do tych u rysia nie rosną. Ma niesamowite zdolności łowieckie i jest jednym z najszybszych kotów na świecie. Potrafi biegać nawet z prędkością 80 kilometrów na godzinę, co sprawia, że pod względem prędkości wyprzedza go tylko gepard. Na przestrzeni lat przyzwyczaił się jednak do ludzi i dziś nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieszkał z nimi pod jednym dachem.

Karakal w domu – co trzeba wiedzieć?

Zakup karakala domowego zdecydowanie różni się od zakupu lub adopcji zwykłych kotów domowych. Znajduje się on na liście niebezpiecznych zwierząt, które ze względu na swój tryb życia i instynkt mogą zagrażać społeczeństwu. Dlatego też przed zakupem konieczne jest zgłoszenie swojego zamiaru do urzędu miasta lub starostwa i uzyskanie specjalnego zezwolenia. W przeciwnym wypadku posiadanie dzikiego kota będzie niezgodne z prawem i może podlegać surowym karom. Kot ten został udomowiony już tysiące lat temu, o czym świadczą pomniki przy grobowcach faraonów. Warto jednak wiedzieć, że kot ten ma specyficzne potrzeby. Z jednej strony jest typem indywidualisty ceniącym samotność, a z drugiej, jeśli trafi w dobre ręce, bardzo szybko przywiązuje się do człowieka i z czasem jest coraz bardziej przyjazny. 

Jak dbać o karakala w domu? Żywienie caracala

Jego dieta powinna składać się z surowego mięsa drobiowego, wołowego lub dziczyzny i można uzupełniać ją surowymi jajami. Dorosły kot zjada około pół kilograma mięsa dziennie, które czasem może być zastępowane mokrą karmą dla kotów domowych. Najlepszym rozwiązaniem jest kupienie młodego kota w wieku do sześciu miesięcy, a jeśli nie zależy nam na jego rozmnażaniu, powinien być wysterylizowany. Dzięki temu zniknie problem oznaczania terenu, czyli w tym wypadku domu, moczem. Małe kocięta przypominają nieco niesforne i skłonne do zabawy szczenięta. Powinny mieć jak najwięcej kontaktu z ludźmi, żeby przyzwyczaiły się do ich obecności. Warto jednak dodać, że koty te nie nadają się do domów, w których są małe dzieci. Nie powinny również mieszkać w małych mieszkaniach. Najlepszym rozwiązaniem są przestronne domy z bardzo dobrze zabezpieczonym ogrodem, ponieważ zwierzę potrzebuje wybiegu. Prawo określa również konieczność posiadania specjalnej klatki ze śluzą oraz całego szeregu zabezpieczeń. Są to dodatkowe koszty dla właściciela, a warto wiedzieć, że karakal cena również nie należy do niskich.

Hodowla karakala – gdzie można kupić rysia stepowego?

Osoba decydująca się na zakup karakala, powinna wybrać cieszącą się dobrą renomą i legalną hodowlę, która od początku socjalizuje koty i karmi je za pomocą butelek. Należy unikać hodowli, w których koty te spędzają czas wyłącznie w zewnętrznych wolierach, ponieważ trudno będzie im odnaleźć się w domu. Hodowca powinien wydać klientowi wszelkie niezbędne dokumenty, a więc książeczkę zdrowia z informacjami o szczepieniach oraz dokument pochodzenia zgodny z CITES.

Karakal – cena

Cena caracala to chyba jedyna wada całego przedsięwzięcia, ponieważ koty te nie należą do tanich. Karakal to wydatek rzędu piętnastu do trzydziestu tysięcy euro. Jest to więc wydatek porównywalny z zakupem bardzo dobrego i nowego samochodu, dlatego na dzikie koty najczęściej decydują się zamożni miłośnicy dzikich zwierząt. Cena karakala stepowego jest zależna od danej hodowli oraz miejsca, z którego kot został sprowadzony. W Polsce można znaleźć również hodowle, w których karakal domowy cena wynosi „tylko” 20 tysięcy złotych. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments