FAFI » Rasy kotów » Kot syjamski – cena, opis i charakterystyka rasy

Kot syjamski – cena, opis i charakterystyka rasy

Wyjątkowa rasa, której przedstawiciele nazywani są również książętami wśród kotów. Koty syjamskie są niezwykle eleganckie, co objawia się w wyglądzie i sposobie chodzenia. Co warto wiedzieć o tej wyjątkowej rasie?

Koty syjamskie – pochodzenie

Koty syjamskie w XIV i XV wieku zamieszkiwały głównie Syjam (obecną Tajlandię) oraz Azję Południowo-Wschodnią. Uznawane były za święte, w związku z czym mogli je mieć jedynie mnisi i dworska elita. Zazwyczaj zamieszkiwały świątynie i pałace.

Pierwsze próby przewiezienia kotów Syjamskich do Europy i Wielkiej Brytanii odbyły się w połowie XIX wieku. To właśnie wtedy konsul generalny Owen Gould przekupił jednego z pałacowych sług i wywiózł z Syjamu parę wyjątkowych kotów, a rok później jego wyczyn powtórzył Francuz Auguste Pavie. Niestety obie próby zakończyły się niepowodzeniem – koty zachorowały i uznane je za zbyt delikatne do odbycia tak dalekiej podróży.

Innej metody spróbowano w 1920 roku, a polegała ona na odtworzeniu rasy przez hodowców. Tym razem sukces był ogromny, a koty syjamskie stały się najbardziej pożądanymi zwierzętami w Europie i na wyspach. Niestety nie stosowano się przy tym do żadnych standardów, co zaczęło prowadzić do poważnych wad genetycznych u kotów. Kwestię tę unormowano dopiero w 1932 roku i od tamtej pory hoduje się koty syjamskie, które są obecnie znane.

Wygląd kota syjamskiego

Koty syjamskie mają oryginalny i wyjątkowo szlachetny wygląd, który skutecznie podkreśla ich krótka sierść. Są niewielkie, bo osiągają wysokość około 30 cm, a ważą około 3 kg (kotki) i 5 kg (koty).

Najbardziej charakterystyczne jest jednak ubarwienie. Koty syjamskie są białe lub kremowe, ale wyróżniają się nietypowym umaszczeniem kończyn. Pyszczek, uszy, ogon i wszystkie łapy mają kolor czarny lub brązowy. Wzrok w szczególności przyciągają ich niezwykle błękitne oczy.

Niewiele osób wie, że koty syjamskie zawsze rodzą się całkowicie białe, a ich sierść ciemnieje z czasem. Dzieje się tak wskutek niższych temperatur uszu, pyszczka, ogona i łap. To właśnie w tych miejscach oddziałuje gen odpowiedzialny za umaszczenie punktowe, który powoduje gromadzenie się barwnika.

Charakter kota syjamskiego

Kot syjamski potrafi być czuły, ale tylko jeśli od małego poddawany jest pieszczotom. Kontakt z człowiekiem od wczesnego okresu sprawi również, że będzie ufniejszy i spokojniejszy w towarzystwie ludzi, ponieważ z natury jest dość płochliwy. Jednocześnie uwielbia zabawy, jest niezwykle aktywny i potrzebuje dużo ruchu. Przerwy w jego szaleństwach są krótkie i kot szybko wraca do dalszych igraszek.

Ze względu na swoją niezwykłą aktywność, kot syjamski często pakuje się w różne kłopoty, z których musi w jakiś sposób wybrnąć. Tym sposobem uczy się nowych zachowań i zasad. Jest to jedna z inteligentniejszych ras kotów i warto wykorzystać jej potencjał na naukę różnego rodzaju sztuczek i poleceń, które z chęcią wykona.

Zazwyczaj mówi się, że posiadanie kota jest dość proste, ponieważ wystarczy zapewnić mu dach nad głową, miejsce do spania i jedzenie. W przypadku kotów syjamskich to jest zdecydowanie za mało. Trzeba poświęcać im bardzo dużo uwagi, aktywnie spędzać z nimi czas i zapewniać wiele emocjonujących rozrywek.

Kot syjamski jest również jedną z bardziej gadatliwych ras. Zwierzak czuje ogromną potrzebę komunikacji i porozumiewania się ze swoim opiekunem, co prowadzi do częstego miauczenia. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, że dla wielu osób to właśnie miauczenie jest największą wadą kotów syjamskich, ponieważ jest ochrypłe i niezbyt melodyjne.

Ze względu na swoją niezrównaną aktywność i ciekawość, kot syjamski może być skłonny do ucieczek. Trzeba zadbać o to, aby w domu było dostatecznie ciekawie, a jednocześnie zablokować wszystkie możliwe sposoby ucieczki (pilnować zamykania drzwi wyjściowych, a na balkonie rozwiesić siatkę, przez którą nie będzie w stanie przejść.

Ciągły ruch, zabawy i ogromna aktywność powodują również napady silnego głodu. Właściciele kotów syjamskich muszą starannie dobierać ilość karmy potrzebnej zwierzakowi i nieustannie kontrolować jego wagę.

Kot syjamski w kontaktach z ludźmi i zwierzętami

Planując posiadanie większej ilości kotów, wybór kotów syjamskich może stanowić problem. Niespecjalnie przepadają one za innymi przedstawicielami swojego gatunku. Jeśli jednak zostaną zapoznane we właściwy sposób i będą wspólnie się wychowywać od pierwszych tygodni, to z pewnością się dogadają.

Zaskakująca jest niezwykła więź, jaką koty syjamskie potrafią nawiązać z psami. Zazwyczaj są to nierozłączni przyjaciele, którzy przez długie godziny wspólnie się bawią, a także razem odpoczywają. Tutaj oczywiście również ważne jest zadbanie o prawidłowe zapoznanie się zwierzaków.

Nie najgorzej wygląda również relacja kotów syjamskich z ludźmi. Chociaż są nieufne względem obcych, to domowników będą kochać. W szczególności dotyczy to dzieci, z którymi doskonale się bawią, odnajdują wspólny język i poddają się pieszczotom.

Koty syjamskie nie powinny być wybierane dla osób starszych, które potrzebują spokoju. Są na to zbyt żywiołowe, energetyczne i gadatliwe. Osoba starsza prawdopodobnie nie zdoła zaspokoić wszystkich potrzeb kota dotyczących zabawy.

Pielęgnacja kota syjamskiego

Pod względem pielęgnacji koty syjamskie nie są wymagające. Przez większą część roku wystarczy raz w tygodniu przeczesać ich sierść szczotką z włosia lub gęstym grzebieniem. Nawet okres linienia nie jest uciążliwy, ponieważ koty syjamskie prawie w ogóle nie gubią sierści, chociaż oczywiście lepiej jest wtedy nieco częściej sięgać po szczotkę.

Tak samo jak u innych ras kotów, kotom syjamskim warto raz na jakiś czas odrobinę przyciąć pazury. Można to zrobić samodzielnie za pomocą specjalistycznej obcinaczki lub udać się do weterynarza. Decydując się na samodzielne przycięcie pazurów trzeba uważać, aby nie uszkodzić naczyń krwionośnych znajdujących się w pazurach. W takim przypadku dobrze jest mieć pod ręką kostkę szarego mydła, które skutecznie zahamuje krwawienie. Na szczęście to zdarza się dość rzadko. Naczynia krwionośne znajdują się mniej więcej w połowie pazura i zazwyczaj są dość wyraźnie widoczne. Pielęgnację można ograniczyć do obcięcia samego czubka pazura, co pozwoli na jego delikatne stępienie, a nie stworzy żadnego ryzyka dla kota.

Kot syjamski – cena i koszty utrzymania

Zakup kota syjamskiego w hodowli jest wydatkiem w granicy od 1200 do 2500 zł. Cena zależna jest od takich czynników jak:

  • renoma danej hodowli
  • rodowód kota
  • tytuły zdobyte przez rodziców kota
  • wiek kota
  • płeć kota
  • statusu kota

Do tego oczywiście dochodzi miesięczny koszt utrzymania kota, który waha się w okolicach 150 zł. Tyle w zupełności wystarczy, aby zapewnić mu wysokiej jakości karmę i zabawki pomagające w rozładowaniu energii.

Trzeba wziąć pod uwagę również nieregularne wydatki, które obejmują szczepienia i ewentualne wizyty u weterynarza. Warto także zadbać o różnego rodzaju drapaki i domki skutecznie chroniące meble przed podrapaniem.

Kot syjamski – zdrowie

Koty syjamskie, jeśli są zdrowe, żyją od 15 do 20 lat w warunkach domowych. Trzeba przy tym pamiętać, że ich sierść jest krótka i nie posiada podszerstka, przez co są bardziej wrażliwe na niskie temperatury i łatwo mogą zachorować.

Warto skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym w celu wyliczenia właściwej ilości kalorii przeznaczonej dla zwierzaka. Koty syjamskie rzadko są otyłe, a ogromna aktywność sprawia, że szybko spalają kalorie. Mimo to lepiej jest uniknąć problemów, które utrudnią kotowi życie, a także mogą prowadzić do poważnych komplikacji.

Jak niemal wszystkie zwierzęta, koty syjamskie mają predyspozycje do niektórych chorób. Chociaż zasadniczo są dość odporne na poważne schorzenia i należą do ras zdrowych, to spotyka się dwa główne problemy:

  • Amyloidoza nerek – jest to bardzo rzadko występująca choroba dziedzina, która niestety zawsze prowadzi do śmierci zwierzęcia. Objawy występują pomiędzy pierwszym a piątym rokiem życia i przypominają ciężką niewydolność nerek.
  • Stopniowy zanik siatkówki – to również jest dziedziczna choroba, która zazwyczaj pojawia się dopiero w późnej starości i prowadzi do całkowitej ślepoty. Rzadziej występuje u młodych osobników, jednak wciąż istnieje takie ryzyko.

Do tego mogą wystąpić schorzenia typowe dla kotów domowych, które zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla życia, o ile zostaną odpowiednio wcześnie zauważone i skonsultowane z weterynarzem.

Koty syjamskie w przeszłości miała również predyspozycje do zeza, załomek na ogonie i nieprawidłowego zgryzu, co jednak zostało niemal całkowicie wyeliminowane. Czasem jednak można jeszcze znaleźć osobniki z tymi wadami genetycznymi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments