FAFI » Gryzonie » Świnka morska cuy – pochodzenie, cechy, hodowla

Świnka morska cuy – pochodzenie, cechy, hodowla

świnka morska cuy
świnka morska cuy

Świnki morskie od wielu lat są jednym z najczęstszych wyborów osób poszukujących małego, domowego zwierzątka, które nie jest trudno w utrzymaniu. Jednak w niektórych krajach, gdzie świnki morskie stanowią źródło mięsa do spożycia został wyhodowany specjalny gatunek świnki morskiej zwany cuy.

Czym różni się zwykła świnka morska od cuy?

W zasadzie jedyną różnicą jest wielkość. Zwykła świnka morska ważny około 1 kilograma, największe okazy osiągają wagę 1,5 kg i długość 25-30 centymetrów. Natomiast świnka cuy, to prawdziwy gigant, jest to największa rasa świnki morskiej. Dorosłe świnki cuy mogą ważyć 2-3 kilogramy i osiągać długość ponad pół metra. Z innych różnić można wymienić fakt, że takie świnki często mają wadę dodatkowego 6 palca, ale nie przeszkadza im to w funkcjonowaniu. Są to jedyne poważne różnice. Świnka morska cuy również jest łagodna, na wiele odmian kolorystycznych i można ją hodować w warunkach domowych.

Świnka cuy w domu

Jej hodowla została założona z myślą o jedzeniu, jednak ludzie szybko zauważyli, że większa świnka morska, to większa powierzchnia do głaskania i niektórzy po prostu wolą większe zwierzęta, dlatego zainteresowali się rasą cuy. Hoduje się ją tak samo, jak mniejsze świnki. Wymaga jedynie więcej jedzenia, znacznie większe klatki albo własnej przestrzeni i na tym różnice się kończą.

Świnka morska cuy – hodowla

Wielu ludzi nie słyszało o tych świnkach, w dodatku znacznie trudniej znaleźć hodowlę zajmującą się cuy. Kupno takiej świnki nie jest niewykonalne, ale trzeba jej trochę poszukać. Nie da się jej kupić w sklepie zoologicznym, a przynajmniej nie na co dzień. Trzeba ją zamówić w internecie lub znaleźć hodowlę i po nią jechać, co w Polsce będzie trudne. Raczej pozostają hodowle w Czechach oraz Niemczech.

Świnki morskie to popularne gryzonie domowe uwielbiane przez dzieci ze względu na swoje łagodne usposobienie i dużą chęć do zabawy. Niektórzy ze względu na wydawane dźwięki, reagowanie na właściciela porównują je do piesków w klatce. Większa świnka szczególnie może być porównywana do małej rasy psa. Jak ktoś lubi zwierzęta w większym rozmiarze, to z pewnością zainteresuje go świnka morska cuy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments