FAFI » Rasy psów » Terier rosyjski (czarny) – cechy rasy, hodowla i żywienie

Terier rosyjski (czarny) – cechy rasy, hodowla i żywienie

terrier czarny

Czarny terier rosyjski, znany również pod nazwami czernysz, owczarek rosyjski czy sznaucer rosyjski to rasa psa należąca do grupy II FCI, czyli między innymi pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów pasterskich. Dokładniej zaliczają się do pinczerów i sznaucerów, jako psy obronne. 

Chociaż nazwa i klasyfikacja może sugerować cechy, hodowlę oraz szkolenie, odpowiednie dla terierów, rzeczywistość wygląda inaczej. Rosyjski terrier zaskakuje zachowaniami, które nie są typowe dla terierów, czy sznaucerów. 

Terier rosyjski – charakter i wygląd

Zgodnie z klasyfikacją FCI, czarny terier rosyjski, to pies pochodzący z Rosji, zaliczany do grupy 2 sekcji 1. według przedstawionego wzorca:

  • pies tej rasy ma od 66 do 72 centymetrów wysokości w kłębie i osiąga od 45 do 68 kilogramów, 
  • suka czernysza w kłębie ma wysokość od 64 do 70 centymetrów, a waży od 36 do 59 kilogramów. 

Wymiary te składają się na potężnego i mocno zbudowanego psa odpornego na niesprzyjające warunki atmosferyczne. 

Sierść tych psów składa się z włosów o długości od 4 do 10 centymetrów. Są one twarde, gęste i szorstkie w dotyku. Na ciele układają się w fale, wokół szyi tworzą swojego rodzaju grzywę, a na głowie formują się w brodę i charakterystyczne wąsy. 

Jak sama nazwa mówi, psy te są czarnej maści. Tylko taką dopuszcza FCI. Nie oznacza to jednak, że nie dochodzi do powstawania innych wariacji kolorystycznych w sierści tych milusińskich. Zdarzają się osobniki z umaszczeniem typu:

  • czarnego z nieznacznym siwym przesianiem, 
  • czarne podpalane czy też czaprakowe, 
  • błękitne, 
  • czarne z rozjaśnieniem, 
  • biszkoptowe, 
  • sobolowe. 

Terier rosyjski biały jest więc rzadkością, wynikłą z nieprzewidzianej krzyżówki genów. Nie uzyska jednak papierów rasowych, ze względu na niespełnienie kryteriów umaszczenia. 

Charakter teriera rosyjskiego:

  • zrównoważony, 
  • pewny siebie, 
  • opanowany,
  • spokojny, 
  • nieufny wobec obcych,
  • pamiętliwy. 

Owczarki rosyjskie mają silny charakter, ale zwykle nie przejawiają skłonności do dominacji. Nie próbują zdominować relacji z właścicielem, czy innymi zwierzętami w domu. Jednak trzeba pamiętać o mocnym przywiązaniu do opiekuna. Nie przywiązuje się jednak tak do miejsca. Co za tym idzie, pies ten nie będzie dobrym stróżem obiektów, czy podwórka. Bardzo rzadko szczeka i nie zwraca większej uwagi na przechodniów – w przeciwieństwie do na przykład owczarka niemieckiego. 

Dlaczego więc rosyjski terrier jest uważany za psa obronnego? Ponieważ jest doskonałym stróżem opiekuna. Rosyjski terier nie pozwoli, aby jemu właścicielowi, czy też właścicielom stała się krzywda. Z tego względu nie dopuści do niego osób, które uważa za wrogów, a także świetnie przypilnuje jego mienia. 

Z tych względów psy te nie nadają się na psy podwórkowe. Oddzielone od właściciela na dłuższy czas, mogą się stresować, co wywoła na przykład drapanie w drzwi. Czarne owczarki rosyjskie mogą spędzać czas w ogrodzie, czy na podwórku, jednak powinny mieć nieograniczony dostęp do domu.

Czarny terier rosyjski – zachowanie i agresja

Sznaucer rosyjski nie jest psem skłonnym do agresji. Są spokojnymi psami, które mogą przebywać w otoczeniu dzieci oraz innych psów. Z uwagą, że ze względu na ich rozmiary, mniejsze dzieci powinny być pod opieką rodzica. Psy nienauczone odpowiedniego zachowania przy maluchach, mogą przypadkowo je skrzywdzić podczas zabawy. 

W przypadku intruzów lub osób, które terier za takie weźmie, zawsze najpierw szczeka. Gryzienie w przypadku tych psów to ostateczność, do której nie posuwają się często. Zwykle ich spory rozmiar oraz donośne szczekanie wystarczają, aby odstraszyć nieprzyjaciół lub zaalarmować właściciela. 

Trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy od odpowiedniego treningu psa oraz odpowiedniego traktowania. Czarny terier rosyjski agresją wykazuje się przy niewłaściwym szkoleniu lub traktowaniu, na przykład biciu. Wykazując wtedy zachowania agresywne czy próbować zdominować członków rodziny lub inne zwierzęta. 

Z tego względu wymagają spokojnego konsekwentnego treningu, od osoby bardziej doświadczonej w pracy z psami, a także sporej dawki ruchu. 

Czarny terier rosyjski – żywienie

Czarne teriery rosyjskie potrzebują zbilansowanego żywienia o średniej zawartości białka. Aby zapewnić odpowiednią ilość substancji odżywczych, można podawać psu:

  • gotowe karmy dla psów dużych i olbrzymich, wzbogacone o składniki chroniące stawy, dodatkowo w przypadku suchej karmy urozmaicone białym serem, warzywami, kefirem i jogurtem, 
  • samodzielnie przygotowywane posiłki, z odpowiednimi preparatami wapniowo-witaminowymi. 

W kwestii żywienia należy pamiętać, że teriery rosyjskie mają wrażliwy przewód pokarmowy. Z tego względu lepiej zdecydować się na jeden sposób karmienia i się go trzymać, by nie podrażnić żołądka. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na karmienie szczeniąt. Szczeniak teriera rosyjskiego powinien być szczupły i rosnąć powoli. Nie można dopuścić do przekarmienia. Najlepiej więc ich dzienną porcję pokarmu podzielić na dwa posiłki, rano i wieczorem. Po każdym z nich pies powinien wypocząć. 

Pielęgnacja teriera rosyjskiego

Psy tej rasy wymagają systematycznej i fachowej pielęgnacji, w postaci czesania i odpowiedniego strzyżenia. Nie gubią sierści sezonowo, tylko cały czas stopniowo wymieniają włosy, tworzące ich okrywę. Nie jest to proces uciążliwy dla właściciela – dom nie ugina się od długich, czarnych psich włosów, jednak częste czesanie jest podstawowym zabiegiem, zapobiegającym tworzeniu się kołtunów

Z tego względu do czesania należy przyzwyczajać teriery rosyjskie już od szczeniaka.

Terier rosyjski szczeniak może być szczotkowany nawet 3 razy w tygodniu. W wieku 18-20 miesięcy ich sierść osiąga ostateczny kształt i można czesać ją raz, dwa razy w tygodniu, zależnie od potrzeb. 

Włosy czernysza rozczesujemy od samej skóry zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Najlepszym narzędziem będzie metalowy grzebień z tępo zakończonymi zębami i szczotka pudlówka

Kąpiele robimy w miarę potrzeb, z użyciem szamponu dla psów szorstkowłosych i podkreślających czarne umaszczenie. Przy sierści w złej kondycji możemy dodatkowo stosować odżywki proteinowe lub balsamy o właściwościach usztywniających. Suszenie może się odbywać na dwa sposoby:

  • w przypadku psa niewystawowego i w ciepłych dniach, możemy jedynie podsuszyć sierść pupila, a następnie pozwolić, by wyschła naturalnie
  • w przypadku psów wystawowych i w chłodniejsze dni, należy wysuszyć sierść całkowicie

Prawidłowe suszenie teriera rosyjskiego składa się na następujące kroki:

  • lekkie poduszenie sierści, jednocześnie rozgniatając ją palcami, 
  • dokładne suszenie, najlepiej częściami, 
  • między suszeniem kolejnych partii sierści, szczotkowanie pudlówką. 

Niewystawowe pupile strzyżemy co 3-6 miesięcy. O okrywę psów wystawowych należy dbać ciągle, regularnie strzygąc ją do określonego kształtu. Pielęgnacji poddajemy również brodę i wąsy naszego psa. Szczególnie przy posiłkach złożonych z mokrej karmy i domowego jedzenia. Wtedy należy starannie umyć, wysuszyć i rozczesać dłuższe włosy na pyszczku. W przypadku żywienia, opartego na suchej karmie wystarczy powtarzać te zabiegi dwa razy w tygodniu

Podczas czesania i mycia szczególną uwagę zwracamy na uszy, które są podatne na infekcje. Sierść na zewnątrz i wewnątrz powinna być zawsze krótko przycięta

Czarny terier rosyjski – cena

Cena teriera rosyjskiego może być różna zależnie od:

  • ustaleń hodowli, 
  • płci psa, 
  • rodowodu psa lub jego braku, 
  • ilości szczeniąt w danym miocie, 
  • umaszczenia psa. 

Czarny terier rosyjski cena to około 3500 złotych za szczeniaka, choć w niektórych przypadkach może osiągnąć poziom powyżej 4000 złotych. Terier rosyjski biały również może mieć inną cenę, przez swoje jednocześnie unikatowe umaszczenie, ale i niemożność uznania go za wzorcowy przykład tej rasy. Cena teriera czarnego może być w tym przypadku niższa lub wyższa.

Terier rosyjski – hodowla

Na terenie Polski jest kilka hodowli owczarka rosyjskiego. Wybierając tę, z której wybierzemy nowego członka rodziny najlepiej wybrać hodowlę zrzeszoną w Związku Kynologicznym w Polsce. Dlaczego jest to ważne? 
Ponieważ za zdrowie psa, a także jego charakter odpowiadają geny oraz traktowanie w najmłodszym okresie. Jeśli pies będzie pochodził z podejrzanej hodowli, czy wręcz pseudohodowli, może się on okazać agresywny, chorowity, a nawet obciążony poważnymi wadami genetycznymi
Hodowla czarnego teriera rosyjskiego to poważna sprawa również ze względu na wielkość tego psa. Każdy z osobników powinien być odpowiednio odżywiony oraz mieć wystarczająco dużo miejsca, by poprawnie rozwijać układ kostny w wieku szczenięcym, a następnie utrzymać masę mięśniową

Terier czarny – opinie o rasie


Właściciele i hodowcy tych psów mawiają, że czarne teriery rosyjskie potrafią kochać całym swym sercem, ale i równie mocno potrafią się uprzedzić. Są to psy pamiętliwe, dlatego lepiej nie podpaść tym czworonogom. Jednak poświęcając im odpowiednio wiele czasu, zarówno na zabawę i ruch, jak i na tresurę otrzymamy wiernych, psich towarzyszy. Łagodnych wobec dzieci i innych zwierząt, dbających o bezpieczeństwo członków rodziny. Większość opinii o czarnych terierach rosyjskich skupiają się na tych elementach, oceniając te psy na dobrych i wiernych stróży ludzi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments